آموزش مطالب مفید

در چه کشورهایی استفاده از بیت کوین جرم است؟


 سرویس فناوری فردا: در سراسر جهان، کشورها دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به ارز دیجیتال بیت‌ کوین یا به طور کلی ارز مجازی که مهمترین آن بیت کوین است دارند. تعدادی از کشورها به دلیل مشکلات بیت کوین مانند فرار مالیاتی، پول‌شویی، تأثیر مخرب در اقتصاد و عدم مشخص بودن مالکیت آن‌ها، استفاده از ارزهای دیجیتالی را ممنوع کرده‌اند، وقتی می‌توان به صورت ناشناس با بیت کوین معامله کرد، پس بیت کوین میتواند غیرقانونی باشد. با این‌ حال بسیاری از بازرگانان و شرکت‌های تجاری اشتیاق زیادی برای استفاده از آن نشان می‌دهند. بیت‌کوین در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد؛ چرا که با وجود تحریم‌های بانکی علیه این کشور استفاده از کارت‌های اعتباری برای شهروندان آن امکان پذیر نیست.

در چه کشورهایی استفاده از بیت کوین جرم است؟

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران استفاده از بیت‌کوین را نامساعد توصیف کرده و بارها نسبت به انجام معاملات تجاری با آن هشدار داده است.گرچه استفاده از بیت‌کوین در ایران ممنوع نیست و بانک مرکزی هنوز در مورد آن تصمیم قاطعی نگرفته است اما در برخی از کشورهای جهان به دلایل شرعی یا حقوقی استفاده از این پول اینترنتی ممنوع است.

طبق اظهارات کارشناسان مذهبی استفاده از ارز اینترنتی برخلاف قوانین اسلام است. ترکیه نیز از جمله کشورهای است که به دلیل مغایرت با قوانین اسلامی استفاده از بیت‌کوین را ممنوع اعلام کرده است.

الجزایر، مراکش: بانک مرکزی مراکش اعلام کرد تبادل از راه بیت کوین، ممنوع است و جریمه مالی نیز برای کاربران آن، در نظر گرفته شده است.

بولیوی: بانک ملی بولیوی افزود استفاده از هر ارزی که چاپ نشده باشد و توسط دولت یا یک موسسه قانونی کنترل نشود، غیر قانونی است.

اکوادور: ممنوعیتی که از طرف اکوادور بر تراکنش های بیت کوین اعمال شده است، از همه کشورها معقول‌تر و قابل پذیرش تر است. چون اکوادور در حال ساخت یک سیستم پولی الکترونیک ملی است، پس آن‌ها باید از ارز جدید خود در مقابل ارزی قوی‌تر و مشهورتر مراقبت کنند و نه‌تنها به‌کارگیری بیت کوین را ممنوع کرده، بلکه دستورالعمل‌هایی نیز برای ایجاد ارز دیجیتالی بومی ارائه داده است.

قزاقستان: بانک مرکزی در بیانیه‌ای اعلام کرد استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی، به‌عنوان یک ارز رسمی، غیر مجاز است

بنگلادش:بانک مرکزی در بیانیه ای رسمی نگرانی خود را از عدم وجود سیستم پرداخت مرکزی در بیت کوین، اعلام کرد و دلیل آن را امکان خسارت مالی به مردم اعلام کرد و طبق تبصره های مختلف بیت کوین در بنگلادش ممنوع است و استفاده از بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر مجازات های خاصی دارد.

نپال: بانک مرکزی نپال اظهار داشت به‌کارگیری بیت کوین، غیر قانونی است.

در چه کشورهایی استفاده از بیت کوین جرم است؟

از جمله کشورهایی هستند که استفاده از بیت‌کوین را ممنوع کرده‌اند. در برخی از این کشورها درصورت استفاده از بیت‌کوین با مجازات زندان روبرو شوند.

تایوان، ویتنام: بانک دولتی ویتنام، اظهار داشت بیت کوین، روشی قانونی محسوب نمی‌شود و به‌عنوان یک ارز غیرقانونی تلقی می‌گردد. در صورت مبادله از طریق ارز دیجیتالی در ویتنام، طرفین در بدترین حالت به جریمه نقدی محکوم می‌شوند. شایان‌ذکر است این اقدامات بر اساس دستورهای نخست‌وزیر ویتنام به ‌منظور تنظیم چارچوب برای کنترل ارزهای دیجیتالی صورت گرفته است

لهستان، چین: بانک مرکزی چین، جذب هرگونه سرمایه اولیه از طریق بیت کوین را غیرمجاز اعلام کرد. پن گونشنگ، از معاونین مدیر بانک مرکزی چین می‌گوید افزایش قیمت بیت کوین نوعی حباب بوده و در صورت ممنوعیت آن از سوی دولت‌ها، با خطر مواجه خواهد شد. وی معتقد است بازار بیت کوین، از بین خواهد رفت. دلیل این ممنوعیت، اختلال در نظم اقتصادی کشور، ذکر شده است.

هند: آرون جایتلی وزیر مالی هند، اعلام کرده است این کشور ارز دیجیتالی را به رسمیت نمی‌شناسد. در نتیجه بانک مرکزی هند قصد دارد به‌عنوان جایگزینی برای بیت‌کوین، کسب‌وکار ارز رمز پایه‌ی خود را با لاکشمی‌کوین (Lakshmi Coin) ایجاد بکند) و روسیه (نیکولای نیکیفورف وزیر ارتباطات روسیه خاطر نشان ساخت: ازآنجایی‌که بیت‌کوین بر پایه‌ی الگوریتم‌های ارز رمز پایه‌های خارجی فعالیت می‌کند، استفاده از آن در اقتصاد روسیه مناسب به نظر نمی‌رسد.

کره جنوبی: شرکت‌های مالی را از مبادلات بیت کوین و تأمین سرمایه اولیه با این ارز دیجیتالی منع کرده‌اند. دلیل ممنوعیت بیت‌کوین در این کشور نحوه استفاده از آن است. بیت‌کوین در کره جنوبی به صورت قمارگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد و همین مساله باعث نگرانی مسئولان از آسیب رسیدن به اقتصاد این کشور شده است، همچنین کمیسیون سرویس‌های مالی کره، برخی شرکت‌های این کشور را از برگزاری هرگونه سمینار در مورد سرمایه‌گذاری در حوزه بیت کوین ممنوع کرد. علاوه بر این‌ها، دولت کره جنوبی، به‌تازگی هرگونه مشتقات بیت کوین را نیز غیرقانونی اعلام کرد. وزارت دادگستری کره جنوبی نیز در حال تصمیم‌گیری به‌منظور ممنوعیت همه مبادلات تجاری با بیت کوین است.

Let’s block ads! (Why?)

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن