آموزش مطالب مفید

شکایت پیام رسان انحصارگرای صدا و سیما از کم کاری آذری جهرمی


سرویس فناوری فردا: جوان ترین وزیر کابینه روحانی روزهای سختی را می گذراند و علاوه بر بار سنگین انتقادات نسبت به فیلترینگ که او ار نیز نشانه رفته است، باید در جدال با صدا و سیما و نیز پیام رسان های داخلی نیز پاسخ گوی انتقادات فراوان از کم کاری ها باشد. 

شکایت پیام رسان انحصاری صدا و سیما از کم کاری آذری جهرمی/ آذری جهرمی: برای جبران کم کاری تان عملیات روانی می کنید

نام وزیر جوان ارتباطات زمانی در ماجرای تلگرام بر روی زبان ها افتاد که روحانی صراحتا اعلام کرد دست آذری جهرمی روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت، با این حال اگر چه فیلتر تلگرام توسط قوه قضائیه صورت گرفت اما جهرمی نتوانست به صورت کامل خود را از این ماجرا بیرون بکشد و حتی خبر دروغ استعفای او در اعتراض به فیلتر تلگرام نیز دردی دوا نکرد. 

حالا اما وزیر جوان موجی از انتقادات به خاطر آن چه که عدم پشتیبانی صحیح از پیام رسان های داخلی خوانده می شود را در برابر خود دارد. تسنیم روز گذشته با اشاره به توییت مدیر سروش نوشته بود که سیدمیثم سیدصالحی مطالبی را خطاب به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نوشت و از مشکلات پیش پای پیام‌رسان سروش سخن گفت. وی با بیان اینکه از شفاف‌سازی آقای وزیر ارتباطات در برنامه رادیویی پیک بامدادی متشکرم، ابراز کرد: مشکل فعلی پهنای باند نیست. اختصاص فضا در LCT و مرکز امام (ره)، اختصاص نود CDN در اپراتورها، حذف ترجیح ترافیک بین‌الملل، سرویس رایانش و ذخیره ابری و نیز اختصاص کانال مستقیم پیامک، موارد زیرساختی حیاتی است که در اختیار سروش نیست.

اما با وجود انتقاد منطقی و مودبانه مدیرعامل این پیام‌رسان داخلی، دستیار وزیر ارتباطات به شکل طعنه‌آمیزی در مقام پاسخگویی برآمده و در صفحه توئیتر خود نسبت به این اظهارات لب به انتقاد گشوده است. مجتبی جوانبخت در پاسخ به توییت سیدمیثم سیدصالحی؛ مدیر سروش اینطور نوشته که: مؤظف به تأمین زیرساخت‌های مورد تأیید در مصوبه شورای عالی فضای مجازی هستیم نه هر آنچه نیاز دارید. وی همچنین اضافه کرده است: هیچ کسب‌وکاری نباید منتظر تحویل هر آنچه خواسته است از سمت دولت باشد.

این در حالی است که آذری جهرمی نیز به این انتقادات پاسخ داد و کار مدیر عامل سروش را یک عملیات روانی خواند. به گزارش مهر او گفت: ما در کشور پنج پیام‌رسان داریم و یک پیام‌رسان نداریم. این که یکی از آن‌ها به جای مطرح موضوع در جلسات مرتبا بحث را به موضوع عملیات روانی بکشاند، نه به سود آن‌هاست و نه به سود کشور.همکاران ما در وزارت ارتباطات و اپراتورها بنا را بر همکاری کامل با پیام رسان های بومی گذاشته اند و این مصوبه را به عنوان یک تکلیف ملی پیگیری می کنند اما مدلی که این پیام رسان بومی در حال پیگیری مطالبات خود است، خیلی مرسوم نبوده و ایجاد ذهنیت منفی می کند و تاثیر منفی دارد.هم اکنون ۴ پیام رسان دیگر به خوبی کار می کنند و تنها یک پیام رسان که ادعایی داشته و امروز به ادعایش نرسیده، شروع به پروپاگاندا کردن می کند و انداختن مسئولیت گردن دیگران منطقی نیست.

با این حال بازی انتقادات این جا تمام نشد و مدیر عامل سروش نیز بار دیگر وزیر ارتباطات را به کم کاری در اجرای مصوبات قانونی متهم کرد و گفت: کل سابقه ما فنی است و نسبت به واژه عملیات روانی کاملا بیگانه‌ایم. بحث ما در مورد ارتباط، رک در LCT، فضای CDN، بلاک آی‌پی و ترافیک و… است. از حمایت‌های وزیر محترم سپاسگزاریم اما اتفاق عملی در زیرمجموعه ایشان نیفتاده است. انتظار ما چیزی فراتر از مصوبات شورای عالی فضای مجازی نیست.

به نظر می رسد، با این که سروش اکنون تنها یک چهارم تلگرام کاربر دارد و با مشکلات عدیده ای روبه روست، در صورت ادامه این روند و جذب کاربران بیش تر و با این اختلافات نمی تواند فضای آرامش بخشی را برای ادامه فعالیت فراهم کند. 

Let’s block ads! (Why?)

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن