آموزش مطالب مفید

همه چیز درباره فورد، هشتمین شرکت ثروتمند دنیا/ با دومین خودروساز بزرگ آمریکا آشنا شوید


سرویس فناوری فردا: شرکت فورد دومین برند خودروساز آمریکا بعد از جنرال موتورز است و از نظر شمار خودرو‌های تولیدی در هر سال در دنیا بعد از شرکت‌های تویوتا، فولکس واگن، هیوندایی و جنرال موتورز جایگاه پنجم را به خود اختصاص داده است. شرکت هیوندایی در کشور‌های مختلف اروپایی کارخانه تولیدی دارد و هم اکنون برای ۲۱۳ هزار نفر در دنیا فرصت شغلی ایجاد کرده است. این شرکت بالغ بر ۹۰ کارخانه کوچک و بزرگ در سراسر دنیا دارد.

همه چیز درباره فورد، هشتمین شرکت ثروتمند دنیا/ با دومین خودروساز بزرگ آمریکا آشنا شوید
در سال قبل فورد توانست به عنوان هشتمین شرکت بزرگ و برتر و ثروتمند در فهرست فورچون ۵۰۰ معرفی شود. باید در نظر گرفت که شرکت فورد در ابتدا به عنوان یک شرکت کاملا خصوصی کارش را آغاز کرد، ولی در سال ۱۹۵۶ میلادی یعنی بعد از گذشت ۵۰ سال از راه اندازی این شرکت، سهامش در بازار عرضه شد و مردم توانستند با خرید بخشی از س. هام فورد در سود این شرکت سهیم شوند. هم اکنون شرکت فورد یک شرکت چند ملیتی است که خانواده فورد تنها یک درصد از سهام آن را در اختیار دارند، ولی ۴۰ درصد از حق رای در هیات مدیره این شرکت به خانواده فورد اختصاص دارد.

عملکرد مالی فورد
در سال ۲۰۱۰ میلادی، شرکت فورد توانست سود خالصی معادل 6.6 میلیارد دلار به دست آورد. در همین سال به مدد رشد فروش در این شرکت خودروسازی، فورد توانست میزان بدهی‌های خود را از 33.6 میلیارد دلار به 14.5 میلیارد دلار تقلیل دهد. فرآیند کاهش بدهی این شرکت طی ۵ سال انجام و در رسانه‌های آمریکایی از این تغییر به عنوان مهمترین و بزرگترین تحول در دنیای صنعتی و اقتصادی نام برده شده از سال ۲۰۱۰ تا کنون، خودرو‌های سری اف پرفروش‌ترین خودرو‌های تولیدی فورد در دنیا بودند. در سال ۲۰۱۰ این برند توانست ۵۲۸ هزار و ۳۴۹ دستگاه خودروی سری اف در دنیا بفروشد که نسبت به سال قبل از آن 27.7 درصد رشد کرد.. در این سال شمار خودرو‌های فورد فروخته شده در دنیا برابر با 1.9 میلیون دستگاه بوده است.

همه چیز درباره فورد، هشتمین شرکت ثروتمند دنیا/ با دومین خودروساز بزرگ آمریکا آشنا شوید
بیشترین سود شرکت فورد از فروش کامیون‌های کوچک و بزرگ حاصل شده است که خودرو‌های سری فی همین کامیون‌ها هستند. آمار نشان می‌دهد حتی تا سال ۲۰۱۷ هم ۹۰ درصد از سود این شرکت خودروسازی به دلیل فروش خودرو‌های سری أفی بود. در این سال شرکت فورد 156.776 میلیارد دلار از فروش محصولاتش در دنیا کسب درآمد کرد و درآمد اجرایی این شرکت در همین سال برابر با ۴.۸۱۳ میلیارد دلار بود در حالی که سود خالصی معادل 7.602 میلیارد دلار کسب کرد. در سال ۲۰۱۷ میلادی ارزش کل دارایی‌های این شرکت خودروسازی برابر با 257.808 میلیارد دلار بود و ارزش سهام آن در بازار آمریکا به پیش از ۳۵ میلیارد دلار رسید. هم اکنون خانواده فورد که بنیانگذار این شرکت بودند تنها یک درصد از سهام آن را دارند، ولی ۴۰ درصد از حق رای در تصمیمات مهم اقتصادی را به خود اختصاص داده اند. شرکت فورد اعلام کرده است تا سال ۲۰۲۰ میلادی مجبور به تعدیل نیرو خواهد بود و شمار نیرو‌های شاغل در این شرکت تا انتهای دهه جاری به ۲۰۲ هزار نفر تقلیل خواهد یافت.

حال سوال این است که شرکت فورد چگونه راه اندازی شد و بنیانگذار آن با چه ایده‌ای در این مسیر گام نهاده است؟

شرکت فورد چگونه شکل گرفت
هنری فورد بنیانگذار شرکت خودروسازی فورد است. اما او قبل از اینکه شرکت خودروسازی فورد را راه اندازی کند یک شرکت خودروسازی دیگر را راه اندازی کرد. این شرکت در روز ۳ نوامبر سال ۱۹۰۱ ایجاد شد و سپس به شرکت خودروسازی کادیلاک تغییر نام داد. او در روز ۲۲ اوت سال ۱۹۰۲ این شرکت را ترک و اعلام کرد که نباید از نام او در این شرکت استفاده شود. در سال ۱۹۰۳ میلادی هنری فورد رسما شرکت خودروسازی فورد را راه اندازی کرد. سرمایه اولیه راه اندازی این شرکت ۲۸ هزار دلار آمریکا بود که ۱۲ سرمایه گذار، این سرمایه را تامین کردند. اصلی‌ترین سرمایه گذاران این شرکت تازه جان و هوراس داچ بودند که چند سال بعد شرکت خودروسازی خود را راداندازی کردند و همکاری با فورد را متوقف کردند. در سال‌های اولیه تنها چند مدل خودرو توسط فورد تولید شد و در کارخانه‌های مونتاژ شرکت فورد، دو تا سه نفر روی هر خودرو کار می‌کردند.

همه چیز درباره فورد، هشتمین شرکت ثروتمند دنیا/ با دومین خودروساز بزرگ آمریکا آشنا شوید

هنری فورد در ۳۹ سالگی، شرکت خودروسازی فورد را راه اندازی کرد. شرکتی که در فاصله چند سال بعد از راه اندازی به یکی بزرگترین و سودآورترین شرکت‌های خودروسازی در دنیا تبدیل شد. این شرکت یکی از بزرگترین شرکت‌های خودروسازی در دنیا است که سال‌های سال توسط یک خانواده اداره می‌شد و هنوز هم خانواده فورد در این شرکت نقش اثرگذاری دارند. در فاصله سال‌های ۱۹۰۳ تا ۱۹۰۸ میلادی شرکت فورد اقدام به تولید مدل‌های A. و B. و F. و K. و N. و R. وہ کرد و در این بازه زمانی هزاران خودرو از این مدل‌ها در بازار جهانی فروخته شد. در سال ۱۹۰۸ میلادی شرکت خودروسازی فورد خودروی مدل تی را تولید کرد که طی بیست سال بعد از آن پرفروش‌ترین محصول این شرکت بود و میلیون‌ها دستگاه از این خودرو فروخته شد. در سال ۱۹۲۷ میلادی شرکت فورد خودرو‌های مدل تی را با خودروی مدل A. جایگزین کرد. خودروی مدل A. اولین خودرویی بود که در قسمت جلو شیشه‌های ایمنی داشت. در سال ۱۹۳۲ میلادی، شرکت فورد اولین خودروی ارزان قیمت فعال با موتور‌های ۷۸ را به بازار عرضه کرد.

یکی از برترین ویژگی‌های این شرکت خودروسازی را می‌توان استفاده از نیرو‌های خلاق دانست. نیرو‌هایی که با استفاده از ایده‌های نوگرایانه خود توانستند تغییرات بزرگی در صنعت خودروسازی ایجاد کنند و ایمنی سرنشینان خودرو‌ها را در حین رانندگی و حتی در جریان تصادفات افزایش دهند. از جمله این طرح‌های نوآورانه میتوان ایجاد قفل کودک در خودروها، کمربند ایمنی صندلی‌های عقب خودرو، تولید خودرو‌های بزرگ با گنجایش شش صندلی را نام برد.

در سال ۱۹۱۳ میلادی اولین خط مونتاژ خودرو‌های فورد در آمریکا راه اندازی شد و در سال ۱۹۱۴ میلادی شمار خودرو‌های فروخته شده فورد در آمریکا از ۲۵۰ هزار دستگاه گذشت. تا سال ۱۹۱۶، شرکت فورد توانست قیمت محصولاتش را تنزل و میزان فروش را افزایش دهد. در این سال متوسط قیمت خودرو‌های فورد برابر با ۳۶۰ دلار بود به قیمت ثابت سال ۲۰۱۵ میلادی برابر با ۷ هزار ۸۳۰ دلار آمریکا بوده است و بالغ بر ۴۷۲ هزار دستگاه خودرو در آمریکا فروخته شد. تا سال ۱۹۱۸ میلادی نیمی از خودرو‌هایی که در بازار آمریکا بودند، خودرو‌های مدل تی تولید فورد بودند و همه هم به رنگ سیاه. زیرا شرکت فورد در اتوبیوگرافی خود این طور نوشته بود؛ هر مشتری می‌تواند ماشینی داشته باشد که با رنگ دلخواهش رنگ شده باشد تا زماین که رنگ دلخواه آن فرد سیاه باشد.

این شرکت در روز ۱۷ آوریل سال ۱۹۶۴ میلادی اقدام به عرضه خودروی فورد موستانگ در نمایشگاه خودروی نیویورک کرد و در سال ۱۹۶۵ میلادی چراغ یادآوری بستن کمربند ایمنی برای سرنشینان جلوی خودرو را معرفی کرد. این اولین باری بود که خودرو‌ها با این ویژگی در بازار عرضه شده بودند.

اما بنیانگذار این شرکت بزرگ صنعتی و مدیر آن در سال‌های اولیه کارش یعنی هنری فورد چه کسی بود و چگونه وارد این مسیر شده است؟

همه چیز درباره فورد، هشتمین شرکت ثروتمند دنیا/ با دومین خودروساز بزرگ آمریکا آشنا شوید

هنری فورد، بنیانگذار شرکت خودروسازی فورد
هنری فورد در روز ۳۰ جولای سال ۱۸۶۳میلادی در آمریکا و در خانواد‌های کشاورز متولد شد و دو خواهر و دو برادر داشت. پدرش اصالت بریتانیایی و مادرش اصالت بلژیکی داشت و هر دو خانواده از مهاجران به ایالت میشیگان آمریکا بودند. مادر هنری زمانی که او ۱۳ سال داشت از دنیا رفت و این مساله اثر بسیار بدی روی او گذاشت. تاثیر مرگ مادر به اندازه‌ای بود که هنری مزرعه را ترک کرد و برای یافتن کار روانه ش. هر شد. او در کتاب خاطراتش نوشته است که مادرش تنها دلیل باقی ماندن او در مزرعه بوده است و بعد از مرگ مادرش دیگر دلیلی برای زندگی در مزرعه نداشته است. هنری فورد در سال ۱۸۷۹ یعنی سه سال بعد از مرگ مادرش و زمانی که تنها ۱۶ سال داشت به عنوان یک کارآموز ماشین نویسی کارش را در یکی از واحد‌های صنعتی میشیگان آغاز کرد و در سال ۱۸۸۲ میلادی به عنوان اپراتور موتور‌های بخار قابل حمل شرکت وستینگ هاوس انتخاب شد. در اواخر این دوره بود که او به استخدام شرکت وستینگ هاوس درآمد و تحصیل در دانشگاه را در همین دوره انجام داد.

اولین کار جدی هنری فورد در سال ۱۸۹۱ میلادی بود. او به عنوان مهندس در شرکت ادیسون کار می‌کرد و در سال ۱۹۸۳ به عنوان سر مهندس در این شرکت مشغول شد. در این زمان او هم پول کافی برای سرمایه گذاری در تولید موتور‌های بنزینی را داشت و هم تجربه و زمان کافی را برای این پروژه ماجراجویانه. در نتیجه اولین خودروی خود را در سال ۱۸۹۶ میلادی وارد بازار کرد و آن را فورد کوادریسایکل نام نهاد که بیشتر شبیه دو دوچرخه متصل به هم بود. او به عنوان تبلیغ یک عکس به همراه همسرش با این خودرو گرفت. در همین زمان بود که فورد جوان رسما با توماس ادیسون دیدار کرد. ادیسون، بعد از اینکه از علایق و توانایی‌های هنری آگاه شد، او را تشویق به ادامه کارش در زمینه تولید خودرو کرد. در نتیجه این تشویق‌ها دومین خودروی فورد در سال ۱۸۹۸ طراحی و تولید شد.

او در ۳۹ سالگی شرکت فورد را راه اندازی کرد و در ۸۳ سالگی یعنی در سال ۱۹۴۷ میلادی در اثر کهولت از دنیا رفت، ولی تحولاتی که در دنیایصنعت به جای گذاشته غیر قابل اغماض است.

او یکی از صنعتگران برجسته آمریکایی بود و اسپانسر اصلی توسعه خط مونتاژ تکنیک تولید انبوه خودرو در آمریکا بود. با وجود اینکه فورد مخترع خودرو یا مخترع خط مونتاژ خودرو نبوده است، ولی او اولین خودرویی را تولید کرد که بسیاری از آمریکایی‌های طبقه متوسط بتوانند هزینه خرید آن را بپردازند و از آن استفاده کنند. در واقع هنری فورد فردی بود که خودرو را از یک کالای لوکس به یک کالای ضروری برای زندگی تبدیل کرد و نه تنها افراد ثروتمند بلکه تمامی مردم طبقه متوسط اقدام به خرید آن کردند. در واقع می‌توان فورد را فردی دانست که تصویر قرن بیست و یکم میلادی را تغییر داد و باعث شد تا استفاده از خودرو برای سهم بیشتری از مردم به یک ضرورت تبدیل شود.

راه اندازی شرکت فورد سبب شد تا هنری فورد به یکی از ثروتمندترین و شناخته شده‌ترین افراد دنیا تبدیل شود. او باعث شد تا دیدگاه نوردیسم در دنیا رواج پیدا کند. دیدگاه نوردیسم به معنای تولید انبوه کالا‌های نسبتا ارزان قیمت در کنار زمینه سازی برای افزایش دستمزد کارگران که قدرت خرید آن‌ها را افزایش میدهد. او معتقد بود باید از تمامی ابزار‌های ممکن در جهت کاهش سیستماتیک هزینه تولید استفاده شود و یکی از این ابزار‌ها توسعه تکنولوژیکی و فنی است.

شرکت فورد در طی سال‌های کاری اش با بحران‌ها و جنگ‌ها و چالش‌های زیادی روبه رو شده است. در بسیاری از موارد بحران مالی باعث شده است تا س. رمایه گذاران اصلی شرکت فورد اقدام به دریافت سرمایه خود و خارج شدن از پروژه بکنند، ولی هنری هیچ زمان دست از تلاش نکشیده است. او در یکی از خاطراتش نوشته است: من برای کار کردن به دنبال بهانه نیستم. من معتقدم تا زنده ام باید کار کنم در غیر این صورت نخواهم توانست آینده خوبی برای خود بسازم. از نظر من اگر دنیا جای بهتری برای زندگی باشد، من و فرزندانم هم زندگی بهتری خواهیم داشت.

هنری فورد در زندگی کاری اش، هیچگاه از تلاش دست نکشید. او در جریان جنگ‌های جهانی هم راهکاری برای ادامه فعالیت پیدا کرد و حتی اگر در دوره‌ای به دلیل بحران مالی تقاضا برای محصولاتش کمتر بود، ولی بازهم به تولید ادامه داد و نا امید نشد. به همین دلیل است که هم اکنون فورد را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های خودروسازی دنیا دانست و مطالعه تجربیات این شرکت و بنیانگذاران آن را به عنوان درس‌هایی برای مدیران ارشد صنعتی در نظر گرفت. درس‌هایی از افراد با تجربه‌ای که سالیان سال برای ایجاد دنیایی بهتر تلاش کردند.

فوردیسم را میتوان محصول دیدگاه این صنعتگر برجسته آمریکایی دانست که هم اکنون در علم اقتصاد و علوم اجتماعی یک نظریه بسیار مهم و اثرگذار است. دیدگاهی که دنیای صنعت و زندگی ساکنان کره زمین را دگرگون کرد. او بر این باور بود که باید کالا‌های صنعتی توسط بخش اعظم مردم قابل استفاده باشد و به همین دلیل کاهش هزینه تولید یک ضرورت بود. به همین دلیل تلاش کرد تا ضمن تولید کالا‌های با کیفیت، محصولاتی با قیمت پایین به بازار عرضه کند و در این مسیر هم موفق بود. او توانست خودرو‌های ارزان قیمتی که مردم توان خرید آن‌ها دارند را عرضه کند و به دلیل توجه به کیفیت خودرو و سلامت سرنشینان، با استفاده از ایده‌های خلاقانه خدمات تازه‌ای را به خودرو‌ها افزود. از جمله کمربند ایمنی صندلی عقب خودرو که باعث شد تا شمار انسان‌هایی که در حوادث رانندگی جان خود را از دست می‌دهند کاهش زیادی پیدا کند.

منبع: سازندگی

Let’s block ads! (Why?)

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن