نوزاد ( 1 الی 12 ماهگی )

چرا نوزادان تازه متولد شده بسیار با مزه هستند


تعداد کمی از نوزادان تازه متولد شده شبیه برندگان مسابقات زیبای هستند که هیچ جای تعجبی ندارد. اما واقعا طبیعی است که سر نوزاد گوشه دار باشد یا …


سر

اگر به صورت طبیعی زایمان کرده اید ممکن است به سر نوزاد نگاه کرده باشید. واقعاً سر نوزاد به نسبت بقیه بدنش بزرگ تر است. سر نوزادتان قدری بد شکل و یا گوشه دار به نظر می رسد. این ریخته گری نام دارد و در نوزادانی که از طریق واکیوم در طول زایمان استفاده شده است به وجود می آید. در عرض یک یا دو هفته همه چیز به شکل قبل باز می گردد.

نوزادان سزارینی سرهای زیبا و گردی دارند چون موقع زایمان از واکیوم استفاده نشده و صورت هایشان مثل نوزادان طبیعی نیست.

قسمت نرم روی سر نوزاد ملاج نام دارد که شبیه الماس است و حفره روی جمجه ی نوزاد است که با لایه ی ضخیمی پوشیده شده است. اسن حفذه یکی در جلو و یکی در عقب سر وجود دارد که به نوزاد کمک می کند تا راحت تر از واژن عبور کند و همچنین به رشد سریع مغز کمک می کند.

ملاج عقب ۶ ماه بعد بسته می شود و ملاج جلو بین ۱۲ تا ۲۴ ماه زمان می برد.

گاهی قرمزی و پوسته پوسته شدن روی جمجه مشاهده می شود که بین چند هفته تا چند ماه خود به خود از بین می رود و کم پیش می آید که دچار خارش شود و یا ایجاد ناراحتی کند. اگر نوزادتان دچار این مسئله شد از شامپوی ملایم بچه استفاده کنید و با یک برس نرم آن را برس بزنید. بدون تجویز دکتر از شامپوی خاصی استفاده نکنید چون ممکن است باعث تحریک پوستی شود.


دست ها و پاها

بعد از ۹ ماه وضعیت جنینی، زمان می برد تا نوزاد حالت باز پیدا کند، که معمولاً یک تا دو هفته زمان می برد. تا موقع راه رفتن همچنان شکل کمان به نظر می رسد. بعضی نوزادان در قنداق احساس آرامش پیدا می کنند زیرا که وضعیت جنینی را برایشان شبیه سازی می کند.


شکم

در هفته ی اول ممکن است نوزاد وزن کم کند اما باید در هفته ی دوم آن را برگرداند و در ماه های بعدی به سرعت افزایش وزن داشته باشد و شکم او بزرگ شود.

بعد از ۱۰ تا ۲۱ روز بند ناف نوزاد می افتد و یک ناف خوشگل ظاهر خواهد شد البته ممکن است یک زخم تازه که قدری خون از آن بیاید هنوز وجود داشته باشد. آن را خشک نگه دارید و با پنبه الکل ضد عفونی کنید. این روند باید به صورت طبیعی طی شود اما اگر تا یک ماه بعد بهبود نیافت با پزشک صحبت کنید.


ناحیه تناسلی و پستان ها

این قسمت بعد از تولد ورم کرده است. این به علت ترشح زیاد هورمون ها قبل از تولد می باشد. یک مایع شیر مانند نیز ممکن است از پستان هایش بیاید. آن ها را فشار ندهید. آن بی خطر است و خودش خوب می شود. دخترها نیز ممکن است مقداری ترشح سفید یا رنگ جزئی خون از مخاط واژن داشته باشد. که همه ی این ها در هفته های اول ناپدید می شود.


پوست

پوست نوزادان بسته به زمانی که در چند ماهگی به دنیاآمده اند فرق می کند. نوزادان نارس پوست نازک و شفافی دارند که با کرک نرم پوشیده شده است که به آن کرک جنینی می گویند. احتمالاً شما ماده ای به نام ورنیکس را مشاهده کنید که پنیری مانند بوده و از پوست نوزاد در مقابل مایع آمنیوتیک محافطت می کند. هرچه مدت بارداری طولانی تر باشد نوزادان از هر قوم و نژادی با پوست بنفش قرمز مانند به دنیا می آیند که تقریباً در عرض یک روز یا بیشتر به صورتی-قرمز می زند. تُن صورتی به علت رنگ های خونی قابل مشاهده زیر پوست نازک نوزاد به دنیا می آیند. از آن جا که گردش خون نوزاد در حال رشد است چند روزی دست ها و پاهایش آبی رنگ است. در ۶ ماه، پوست نوزاد به رنگ اصلی خود در می آید.

اگر چند روز اول بعد از تولد رنگ پوست او به زردی زد، ممکن است نشانه ی یرقان خفیف باشد. بیش از نیمی از نوزادان نشانه زردی یا همان یرقان را دارند که وقتی بدن سلول های خونی قرمز بیشتری را نابود می کند ایجاد می شود.

زردی معمولاً در عرض یک هفته برای نوزادان کامل از بین می رود اما در نوزادان نارس قدری بیشتر طول می کشد. نگران نباشید. اما به مرکز درمانی مراجعه کنید.

اگر زردی از بین نرفت نشانه ی اختلال متابولیک یا مشکلات کبدی است. کافی است یک آزمایش خون یا پوست ساده انجام شود تا مشخص شود نوزاد به درمان نیاز دارد. کافی است تا نوزاد زیر نور خاصی قرار بگیرد تا از شر یرقان خلاص شود.

حدود ۴۰ درصد نوزادان با میلیا به دنیا می آیند. نقطه های کوچک زرد و سفیدی روی صورت که شبیه جوش هستند. آن ها خود به خود بعد از سه، چهار از بین میرود.

اگر برآمدگی های چرکی که بعد از ترکیدن جای قهوه ای تیره از آن ها باقی می مانند مشاهده کردید احتمالاً ملانوسیس چرکی است. این جوش ها در نژاد آمریکایی-آفریقایی رایج هستند. نیاز به درمان ندارند و بعد از سه، چهار ماه خود به خود ناپدید می شوند.

جوش های کندویی پر از لکه های برآمده کمرنگ یا زرد در مرکز علی رغم اسن ترسناک خود بی خطر هستند که التهاب پوست سمی نام دارند. یک پنجم نوزادان در ماه اول نوعی از آکنه را تجربه م کنند که در اثر هورمون های مادر در گردش خون بدن نوزاد هستند. این آکنه ها معمولاً روی پیشانی و گونه دیده می شوند. اگر کودک روی ملحفه های شسته شده در شوینده های قوی یا آلوده به استفراغ بخوابد این ها بدتر هم می شوند. یک ملحفه تمیز زیر سرش بگذارید مخصوصاً وقتی بیدار است. روزی یکبار صورتش را به آرامی با صابون ملایم نوزاد برای پاک کردن باقی مانده شیر یا کثیفی بشویید. نوزادان طبیعی بعد از چند ماه که هورمون های مادر پراکنده شده اند بهبود می یابند.

خال ها و ماه گرفتگی مانند خال های منگولی (تکه های تختکه مثل لکه جوهر به نظر می رسد) و تکه های ماهی (گاهی در لاتین بوسه ی فرشته یا گاز لک لک نامیده می شود) بسیار رایج هستند. آن ها در شکل ها، اندازه ها و رنگ های گوناگون در هر جایی از بدن نوزاد ظاهر می شوند.

بسیاری از این خال ها بی خطر هستند و در چند سال اول زندگی از بین میروند گر چه برخی از آن ها نشانه های تخت، قرمز بنفش بوده که در لاتین لکه ی شراب بندر نامیده می شوند و دائمی هستند.


مو

آماده ی تعجب باشید. یک زوج هندو اروپایی با موهای مشکی صاحب یک نوزاد با موهای قرمز درخشان یا بلوند شدند. و یک زوج با موهای بور کودکی با چهره ی سبزه به دنیا آوردند. بنابراین زوج ها منتظرند ببینند موهای نی نی آن ها چه رنگی می شود.

موهای اولیه نوزاد ربطی به آن چه در آخر خواهد شد ندارد. مثلاً ممکن است یک نوزاد با موهای پر پشت قسمتی از این موها را بین چند هفته تا چند ماه از دست بدهد. این به آن علت است که نوزادان اکثر اوقات روی کمر می خوابند.

نگران نباشید. موها برمی گردند چر چه ممکن است مثل روز اول خود نباشند.

مو قرمز ها ممکن است بلوند شود، موهای پر کلاغی کمرنگ شوند و بلوندها سبزه شوند. بافت مو در ۶ ماه تغییر می کند. ممکن است موها ضخیم تر، محکم تر و وزوزی به جای موهای نرم و فرفری بروید.


چشم ها

بیشتر نوزادان هندو اروپایی با چشم های آبی خاکستری به دنیا می آیند که از چند ماه تا چند سال طول می کشد تا به رنگ اصلی خود در بیایند. بسیاری از نوزادان اسپانیایی، آسیایی، آمریکایی و آفریقایی چشم های قهوه ای خاکستری تیره دارند که تغییر چشم گیری نخواهند داشت. اما بعضی موارد با رنگ چشم فندقی در عرض ۶ ماه چشن های تیره تری خواهند داشت

رنگ چشم ۶ تا ۹ ماهگی معمولاً رنگ چشم دائمی نوزاد است.

گاهی نقطه های قرمزی در سفیدی چشم ها مشاهده می شود. که اگر چه ممکن است خطرناک باشد معمولاً بی ضرر هستند و آسیب های هنگام تولد می باشند. Subconjuctival hemorrhage نامیده می شوند (خون زیر ملتحمه) در عرض چند روز ناپدید می شوند.


گوش ها

گوش نوزادان معمولاً نرم و سست است و لبه ها ممکن است قدری خم باشند. همین طور که نرمه ی گوش سخت می شود گوش ها مشخص تر می شود.


بینی

بینی نوزاد در اثر زایمان ممکن است قدری ورم کرده باشد یا حتی مسطح و یا بدون چین باشد (چند روزی مثل بینی بوکسورها باشد) ظاهر و رفتار نوزاد در سال اول قدری تغییر می کند. برای کسب اطلاعات درباره ی مراحل احساسی و جسمی نوزاد عبارت development area (حوزه ی رشد) را در سایت های مربوطه جستجو کنید و در سایت ها برای اطلاعات جدید عضو شوید.


ترجمه  شده از وبسایت: www.babycenter.com

نوشته چرا نوزادان تازه متولد شده بسیار با مزه هستند اولین بار در نسخه پدیدار شد.لینک منبع

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن