آموزش مطالب مفید

چگونه عکس های حرفه ای از طبیعت بگیرید؟


کلیک: یکی از بهترین و قدیمی‌ترین سوژه‌های هنری برای عکاسی، طبیعت است، اگر می‌بینید که عکسی که می‌گیرید شبیه تصاویر عکس‌های زیبایی که سایر عکاسان از طبیعت می‌گیرند نیست دلایلی دارد، واقعیت آن است که تنها داشتن یک دوربین با کیفیت ضامن گرفتن عکس‌های خوبی نیست و شما باید یک سری نکات را برای عکاسی رعایت کنید، ما مهمترین این نکات را برای شما توضیح می‌دهیم.
چگونه عکس های حرفه ای از طبیعت بگیرید

۱- فراهم آوردن موقعیت عالی و نور مناسب

آیا می‌دانید یک تصویر منظره‌ای خوب چه خصوصیتی چیز دارد؟ در جواب باید بگوییم دو چیز:موقعیت عالی و نور مناسب. هرچند یک تصویر از نظر فنی هم بی‌نقص باشد، ولی چنان چه موقعیت خسته کننده و نور کافی نباشد، صرف نظر از این که دوربین شما چیست تصویر زیبا و به یاد ماندنی نخواهد شد. اما تصویر یک منظره بی‌نظیر که در آن اشعه‌های خورشید هم از پشت ابر‌ها بیرون زده است، اگرچنین تصویری را حتی با دوربین یک تلفن هوشمند هم بگیرید، بسیار خیره کننده خواهد بود. اگر نور محیط بد باشد، تصویربرداری عموماً خوب نمی‌شود.

۲- نکات فنی را رعایت کنید

اگر می‌خواهید بدانید که عمق تصویر را چگونه در عکس هایتان رعایت کنید باید ببینید کهدر عکس شما همه چیز از پیش‌زمینه و پس‌زمینه کاملاً واضح باشد. یعنی از موقعیتی که در آن قرار گرفتید باید دیافراگم را اولویت بندی کنید. مقداری بین f/۱۱ و f/۱۶ برای دستیبابی به یک عمق مناسب خوب است، ولی اگر سرعت شاتر کندتری می‌خواهید باید به فکر دیافراگمی تا حد f/۲۲ باشید.

برای این امر دوربین خود را در حالت اولویت دیافراگم یا حالت دستی بگذارید و دیافراگم آن را با مقداری که مورد نظرتان است تنظیم کنید. ISO را بر روی ۱۰۰ تنظیم نمایید و (اگر در حالت اولویت دیافراگم هستید) اجازه دهید خود دوربین سرعت شاتر را کنترل کند یا (اگر در حالت دستی هستید) با آزمون و خطا یک مقدار مناسب را انتخاب کنید.

داشتن سه پایه برای تصویر برداری از مناظر بسیار مهم است. به جز شرایط پر نور، در بقیه‌ی حالت‌ها احتمال این که سرعت شاتر خیلی طولانی باشد زیاد است و در نتیجه نمی‌توانید با نگه داشتن دوربین روی دست تصاویر چندان واضحی بگیرید. دوربین خود را روی سه پایه بگذارید، قاب بندی را انجام دهید و آماده‌ی عکس گرفتن شوید. می‌توانید یک سه پایه‌ی خوب با قیمت مناسب از بازار تهیه کنید.

البته فشار دادن دکمه‌ی شاتر هم به خودی خود برای خراب کردن تصویر شما کافی است. پس پیشنهاد می‌کنیم از تایمر خود دوربین یا یک شاتر ریموت استفاده کنید. من معمولاً تایمر دوربین را بر روی ۲ ثانیه تنظیم می‌کنم تا صحنه‌ی موردنظرم از دست نرود.

به گفته‌ی یکی از تصویربرداران مجله‌ی نشنال جئوگرافیک به نام جیم ریچاردسن: «اگر می‌خواهید عکاس بهتری شوید، در مقابل سوژه‌های جالب‌تری بایستید.» منظور جیم این است که برایتصویربرداری خوب در یک منظره‌ی شگفت‌انگیز خیلی راحت‌تر است. پس به مناطق چشم‌نواز بروید.

اگر می‌خواهید یک عکس حرفه‌ای بگیرید باید مانند یک عکاس حرفه‌ای زندگی کنید عکاسان حرفه‌ای معمولاً ساعت ۳ بامداد بیدار می‌شوند تا قبل از طلوع خورشید بتوانند به منطقه‌ی موردنظرشان برسند؛ بعضی از آن‌ها حتی شب را آن‌جا سپری می‌کنند.

تصویر منظره‌ها گرفته نمی‌شوند بلکه ساخته می‌شوند. در حالی که گرفتن ۱۰-۱۲ پرتره‌ی عالی در یکی دو ساعت قابل انجام است، ولی گرفتن تنها یک تصویر از یک منظره می‌تواند کل روز زمان ببرد. باید به آن محل بروید، دوربین را تنظیم کنید، عکس را در زمان مناسب بگیرید و بعد به خانه برگردید. این فرآیند کاری نیست که با عجله انجام شود.

زمانی که شما به محل موردنظرتان رسیدید، ابتدا چندین عکس آزمایشی بگیرید. لازم نیست با اولین عکس بهترین نتیجه را داشته باشید. یک عکس بگیرید و ببینید که از چه چیزی خوشتان می‌آید و از چه چیزی نه، سپس دوربین را مجدداً تنظیم کنید.

اگر در مورد بهترین زمان برای گرفتن عکس از منظره‌ها کنجکاو هستید باید بگوییم دو ساعت قبل و دو ساعت بعد از طلوع و غروب خورشید مناسب‌ترین زمان برای این کار است. این ساعت‌ها، ساعت‌های طلایی و آبی هستند. البته در ساعت‌های دیگر روز هم می‌توانید عکس بگیرید، ولی با توجه به این که نور خورشید در طول روز تندتر است، تصاویر معمولاً زشت می‌شوند.

سرعت شاتر را مطابق میل‌تان تغییر دهید و ببینید که از چه حالتی خوشتان می‌آید. سرعت بین یک تا سی ثانیه باعث محو شدن آب، درخت و دیگر چیز‌هایی می‌شود که در تصویر حرکت می‌کنند. با استفاده از این حالت تصویری فوق العاده آرام خواهید داشت. اگر می‌خواهید در طول روز سرعت شاتر طولانی‌تری داشته باشید، باید از یک فیلتر چگالی خنثی استفاده کنید. این فیلتر‌ها مثل عینک آفتابی برای لنز شما هستند؛ آن‌ها ورود برخی از نور‌ها به لنز را فیلتر می‌کنند تا بتوانید دیافراگم طولانی‌تری داشته باشید.

اگرچه که اکثر تصاویر منظره‌ها در مورد طبیعت هستند، ولی اشکالی ندارد اگر گاهی اوقات از انسان‌ها یا اشیای ساخته دست بشر هم در قاب خود استفاده کنید.

Let’s block ads! (Why?)

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن